Asset Publisher Asset Publisher

Nadleśnictwo - historia

Historia administracji leśnej na terenie obecnego nadleśnictwa ma prawie 200 lat.
  W 1810 roku powstało Königlichen Oberförsterei Jacobshagen, czyli Królewskie Nadleśnictwo Jakubowo (do 1948r. Dobrzany nazywały się Jakubowo).
Mapy i operaty urządzeniowe z 1820r., a zwłaszcza z 1867r. świadczą o planowej gospodarce leśnej. Nadleśnictwo zarządzało dość dużymi kompleksami leśnymi systematycznie powiększanymi i scalanymi poprzez wykup gruntów i lasów prywatnych, które i tak w okresie przedwojennym zajmowały ok.50% ogółu lasów stanowiących późniejszy obręb Dobrzany.
Lesistość terenów położonych w granicach nadleśnictwa Dobrzany była w okresie przedwojennym dużo mniejsza niż obecnie i nie przekraczała 20%, a w okolicach Stargardu, Pęzina, Starej Dąbrowy była poniżej 10% - oczywistością było rolnicze wykorzystanie żyznych gleb.
Dobrzany administrowały dużymi kompleksami leśnymi. W 1912 roku obszar lasów wynosił 4083 ha, w tym dęby zajmowały 620 ha, buki -1450 ha, brzozy -150 ha, olchy -70 ha, sosny -1120 ha, świerki -200 ha.
Gospodarka leśna dawała zatrudnienie około 300 robotnikom, przyczyniła się też do utworzenia nowych dróg do okolicznych wiosek. Konieczność wywózki drewna spowodowała przecinki, utwardzanie dróg, połączenie ich z szosami. Największą inwestycją była droga brukowana Dobrzany-Trąbki zbudowana w 1872 roku.
W początkach XX wieku uporządkowano także las miejski i oznaczono dla celów turystycznych pomniki przyrody. Szczególnie wyeksponowano zrośnięte buki, które nazwano „leśni bracia".
Pierwszego października 1972 roku nadleśnictwo Dobrzany połączono z nadleśnictwami: Chociwel, Dolice za wyjątkiem leśnictwa Płotno.
W 1976 roku zgodnie z zarządzeniem dyrektora Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych rozwiązane zostały dotychczasowe lesnictwa: Dobrzany, Błotno, Suchań, Kozia Góra, Pęzino, Lisowo, Wieleń, Karkowo, Lublino, Dolice, Mogilica, Ziemomyśl, w miejscu leśnictw wprowadzono: Leśnictwo Obrębu Leśnego Dolice, Leśnictwo Obrębu Leśnego Dobrzany, Leśnictwo Obrębu Leśnego Chociwel.
W obecnych granicach nadleśnictwo funkcjonuje od 1993 roku, po przekazaniu części gruntów do Nadleśnictwa Choszczno i utworzenia jednego obrębu Dobrzany


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

100 lat Lasów Państwowych

100 lat Lasów Państwowych

Dokładnie w stulecie podpisania przez prezydenta Stanisława Wojciechowskiego rozporządzenia o statucie polskich lasów państwowych z 28 czerwca 1924 roku, w Nadleśnictwie Dobrzany odbyły się uroczystości Dnia Leśnika związane z obchodami jubileuszu 100-lecia powstania Lasów Państwowych.

  W trakcie obchodów odbyły się następujące wydarzenia:
   - Prezentacja „100-lecie Lasów Państwowych - Nadleśnictwo Dobrzany Historia i Teraźniejszość”,
   – Okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości,
   – Projekcja filmu o Nadleśnictwie,
   – Koncert zespołu „Sklep z Ptasimi Piórami”,
   – Podsumowanie konkursu plastycznego dla dzieci ze SP,
   – Zwiedzanie wystawy „Las dawniej”,  
  Lasy Państwowe działają od 1924 roku. Mimo historycznych zakrętów i zmian, organizacja funkcjonuje do dziś, łącząc bogatą tradycję z nowoczesnością. Leśnicy pracują, żeby za kolejne 100 lat przyszłe pokolenia również mogły cieszyć się bujnymi lasami.
  Pisząc to myślimy o tych, którzy sto lat temu, będąc leśnikami odrodzonej Rzeczpospolitej, sadzili lasy, z których pożytek biorą dopiero następne pokolenia. My, jako leśnicy, musimy myśleć o pokoleniach, które pojawią się za sto lat. Musimy więc dbać o to, żeby ten las się odnawiał. Każdą więc rzecz będziemy robić z myślą o trwałości lasu. Tak, żeby tego dobra narodowego nie zabrakło
   Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia lasów w naszym kraju wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6%. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ok. 7,3 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Poniżej krótka fotorelacja:

Fot. 1 Symboliczna dekoracja ołtarza na Dzień Leśnika.

Fot. 2 Mszę Św. uświetnił występ sygnalistów łowieckich.

Fot. 3 Wystąpienie Pana Nadlesniczego.

Fot. 4 Wystąpienia zaproszonych gości.

Fot. 5 Na uroczystości byli obecni również przedstawiciele Zarządu Powiatu Stargardzkiego.

Fot. 6 Dopisali również strażacy.

Fot. 7 Życzenia od myśliwych.

Fot. 8 Występ zespołu „Sklep z Ptasimi Piórami”.

Fot. 9 Wystawa nagrodzonych plac plastycznych.

Fot. 10 Jedna z nagrodzonych prac.

Fot. 11 Wystawa „Las dawniej”.

fot. 12 Wręczenie nagród w konkursie plastycznym.