Asset Publisher Asset Publisher

Nasza praca - hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

    Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
   W Nadleśnictwie Dobrzany odnowienia obejmują rocznie ok. 200 ha na powierzchniach otwartych i pod okapem drzewostanu. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Na terenie Nadleśnictwa Dobrzany znajduje się szkółka otwarta, produkująca sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym, która w pełni realizuje zapotrzebowanie na materiał sadzeniowy, niezbędny do wykonania corocznych prac odnowieniowych.
   Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie.  Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie, pod osłoną istniejącego drzewostanu buka a na powierzchniach otwartych dąb szypułkowy. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są wspomagane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła niezbędna dla rozwoju młodych siewek.
   Corocznie Nadleśnictwo Dobrzany pielęgnuje średnio ok. 600 ha upraw leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów i spulchnianiu gleby wokół sadzonek. Wykonuje się również cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.
Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 140 ha, czyszczenia późne – 215 ha, trzebieże wczesne – 370 ha, a trzebieże późne – na ok. 740 ha.
 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

100 lat Lasów Państwowych

100 lat Lasów Państwowych

Dokładnie w stulecie podpisania przez prezydenta Stanisława Wojciechowskiego rozporządzenia o statucie polskich lasów państwowych z 28 czerwca 1924 roku, w Nadleśnictwie Dobrzany odbyły się uroczystości Dnia Leśnika związane z obchodami jubileuszu 100-lecia powstania Lasów Państwowych.

  W trakcie obchodów odbyły się następujące wydarzenia:
   - Prezentacja „100-lecie Lasów Państwowych - Nadleśnictwo Dobrzany Historia i Teraźniejszość”,
   – Okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości,
   – Projekcja filmu o Nadleśnictwie,
   – Koncert zespołu „Sklep z Ptasimi Piórami”,
   – Podsumowanie konkursu plastycznego dla dzieci ze SP,
   – Zwiedzanie wystawy „Las dawniej”,  
  Lasy Państwowe działają od 1924 roku. Mimo historycznych zakrętów i zmian, organizacja funkcjonuje do dziś, łącząc bogatą tradycję z nowoczesnością. Leśnicy pracują, żeby za kolejne 100 lat przyszłe pokolenia również mogły cieszyć się bujnymi lasami.
  Pisząc to myślimy o tych, którzy sto lat temu, będąc leśnikami odrodzonej Rzeczpospolitej, sadzili lasy, z których pożytek biorą dopiero następne pokolenia. My, jako leśnicy, musimy myśleć o pokoleniach, które pojawią się za sto lat. Musimy więc dbać o to, żeby ten las się odnawiał. Każdą więc rzecz będziemy robić z myślą o trwałości lasu. Tak, żeby tego dobra narodowego nie zabrakło
   Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia lasów w naszym kraju wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6%. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ok. 7,3 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Poniżej krótka fotorelacja:

Fot. 1 Symboliczna dekoracja ołtarza na Dzień Leśnika.

Fot. 2 Mszę Św. uświetnił występ sygnalistów łowieckich.

Fot. 3 Wystąpienie Pana Nadlesniczego.

Fot. 4 Wystąpienia zaproszonych gości.

Fot. 5 Na uroczystości byli obecni również przedstawiciele Zarządu Powiatu Stargardzkiego.

Fot. 6 Dopisali również strażacy.

Fot. 7 Życzenia od myśliwych.

Fot. 8 Występ zespołu „Sklep z Ptasimi Piórami”.

Fot. 9 Wystawa nagrodzonych plac plastycznych.

Fot. 10 Jedna z nagrodzonych prac.

Fot. 11 Wystawa „Las dawniej”.

fot. 12 Wręczenie nagród w konkursie plastycznym.