Asset Publisher
Obszary Natura 2000
Program Natura 2000 – ma na celu utworzenie w krajach Unii Europejskiej wspólnego systemu (sieci) obszarów objętych ochroną przyrody. Podstawą dla tego programu są dwie unijne dyrektywy: Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa (Habitatowa).
Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Wspólne działanie na rzecz zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy w oparciu o jednolite prawo ma na celu optymalizację kosztów i spotęgowanie korzystnych dla środowiska efektów.
Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:
obszary specjalnej ochrony (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
specjalne obszary ochrony (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze oraz dziką faunę i florę.
Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.
W Naszym Nadleśnictwie znajdują się następujące obszary Natura 2000:
* Obszar Natura 2000 Ostoja Ińska PLB 320008 - obszar specjalnej ochrony ptaków, powierzchnia nadleśnictwa w granicach obszaru - 16 847,50 ha.
*Obszar Natura 2000 Dolina Iny koło Recza PLH 320004 – specjalny obszar ochrony siedlisk /SOO/; powierzchnia nadleśnictwa w granicach obszaru – 203,20 ha.
*Obszar Natura 2000 Dolina Krąpieli PLH 320005 - specjalny obszar ochrony siedlisk /SOO/; powierzchnia nadleśnictwa w granicach obszaru - 109,40 ha.
*Obszar Natura 2000 Pojezierze Ińskie PLH 320051 - specjalny obszar ochrony siedlisk /SOO/; powierzchnia nadleśnictwa w granicach obszaru - 5 787,01 ha.
Asset Publisher
Wiosenne spotkanie z leśnikami
Wiosenne spotkanie z leśnikami
Nasi koledzy, Marek Miazga i Filip Winnicki uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym z dziećmi i młodzieżą w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kunowie.
Edukacja o ochronie środowiska to temat niezwykle istotny, zwłaszcza w czasach, gdy zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska stają się coraz bardziej palącymi problemami. Ale jak przekonać młodsze pokolenie do zaangażowania się w takie działania? Odpowiedź jest prosta: przez zabawę!
Takie spotkania jak to w Kunowie to świetny sposób na połączenie nauki z przyjemnością. Dzieci nie tylko uczą się o dzikich zwierzętach, ale także aktywnie uczestniczą w ochronie środowiska. W takim klimacie łatwiej przyswajają informacje i chętniej angażują się w przyszłe inicjatywy proekologiczne. A kto wie, może za kilka lat niektóre z tych dzieci staną się prawdziwymi ekspertami w dziedzinie ochrony przyrody, jak Marek czy Filip?
Warto zatem inwestować w edukację ekologiczną już od najmłodszych lat, bo kto, jeśli nie dzieci, będzie dbał o naszą planetę w przyszłości?
Takie inicjatywy pokazują, że z pozoru proste działania, jak zbieranie karmy dla ptaków, mogą mieć ogromne znaczenie i przyczynić się do realnej zmiany. A co najważniejsze – wszyscy mogą się przy tym świetnie bawić!
Fot. 1 Krótki występ artystyczny dzieci.
Fot.2 Dzieci zadawały dużo pytań.
Fot. 3 Leśne opowieści bardzo zaciekawiły dzieci.
Fot. 4 Dzieci były zaciekawione wystawą przyrodniczą.