Asset Publisher Asset Publisher

Obszary Natura 2000

Program Natura 2000 – ma na celu utworzenie w krajach Unii Europejskiej wspólnego systemu (sieci) obszarów objętych ochroną przyrody. Podstawą dla tego programu są dwie unijne dyrektywy: Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa (Habitatowa).

Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Wspólne działanie na rzecz zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy w oparciu o jednolite prawo ma na celu optymalizację kosztów i spotęgowanie korzystnych dla środowiska efektów.
Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:
    obszary specjalnej ochrony (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
    specjalne obszary ochrony (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze oraz dziką faunę i florę.
Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.
W Naszym Nadleśnictwie znajdują się następujące obszary Natura 2000:
   

    * Obszar Natura 2000 Ostoja Ińska PLB 320008 - obszar specjalnej ochrony ptaków, powierzchnia nadleśnictwa w granicach obszaru - 16 847,50 ha.


  *Obszar Natura 2000 Dolina Iny koło Recza PLH 320004 – specjalny obszar ochrony siedlisk /SOO/; powierzchnia nadleśnictwa w granicach obszaru – 203,20 ha.

  *Obszar Natura 2000  Dolina Krąpieli PLH 320005 - specjalny obszar ochrony siedlisk /SOO/;  powierzchnia nadleśnictwa w granicach obszaru - 109,40 ha.

  *Obszar Natura 2000 Pojezierze Ińskie PLH 320051 - specjalny obszar ochrony siedlisk /SOO/; powierzchnia nadleśnictwa w granicach obszaru - 5 787,01 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Z lasem na nowe 100-lecie – przygoda pełna drzew, pasji i uśmiechów

Z lasem na nowe 100-lecie – przygoda pełna drzew, pasji i uśmiechów

„Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko projekt, to prawdziwa leśna przygoda! Nadleśnictwo Dobrzany zaprosiło do współpracy mieszkańców, harcerzy, sportowców, gospodynie wiejskie, a także pracowników nadleśnictwa, by wspólnie posadzić drzewa. Zatem, co się działo? Otóż, lasy rosły w oczach, a uczestnicy... no cóż, nie zawsze byli tylko poważni. W końcu sadzenie drzew to poważna sprawa, ale nie oznacza to, że nie można się przy tym dobrze bawić!

   22 marca 2025 roku – to był dzień, w którym rozpoczęło się wszystko! W Leśnictwie Pęzino na powierzchni po zrębie zasadzono młode sosenki. Sadzonki miały tylko rok, ale były pełne energii! Właśnie to one będą przyszłością lasów. A przy okazji mieszkańcy Ulikowa i Stargardu wykazali się pełnym zaangażowaniem, by pomóc leśnikom w pracy. Po prostu – każdy, kto tylko miał chęci, mógł przyjść i działać! 

Fot.1. W drodze na powierzchnię.

Fot.2. Uczestnicy akcji przygotowani do pracy.

Fot.3. Powitanie gości i krótki instruktaż...

Fot.4. Wszyscy ochoczo zabrali się do sadzenia.

Fot.5. Po pracy obowiązkowy poczęstunek.

Fot.6 A harcerze obowiązkowo z gitarą i piosenkami.

Fot.7. Uczestnicy otrzymali również pamiątkowe dyplomy.

     Po pierwszej rundzie sadzenia, przyszedł czas na kolejną – w Leśnictwie Dobrzany. Tym razem do pracy stanęli tylko pracownicy Nadleśnictwa Dobrzany, którzy postanowili posadzić dwuletnie dęby. Te drzewa to symbol siły, długowieczności i potęgi. I właśnie to chcieliśmy przekazać – dbajmy o nasze lasy, by w przyszłości były równie silne jak dęby!

 

Fot.8. Przywitanie pracowników nadleśnictwa na powierzchni.

Fot.9. Sadzenie dwuletnich sadzonek dęba.

Fot.10. Wszyscy bardzo się angażowali w pracę.

Fot.11. Las podziękował nam pięknym widokiem kwitnących zawilców gajowych.

     W obu częściach akcji atmosfera była pełna entuzjazmu, słońce świeciło, a każdy uczestnik z dumą patrzył na swoje drzewko, które może kiedyś urośnie na potężny las. Co więcej, przy okazji tych wydarzeń porozmawialiśmy o tym, jak ważne są lasy dla naszej gospodarki, ekosystemu, a także bezpieczeństwa kraju. Dzięki takim inicjatywom uświadamiamy sobie, że lasy to nie tylko ściany zielonej przestrzeni, ale też nasze wspólne dobro, które musimy chronić. 

    Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to przykład na to, że w lesie nie tylko sadzi się drzewa – tworzy się społeczność, która razem z leśnikami dba o przyszłość naszych lasów. A jak mówi stare powiedzenie: „Kto zasadzi drzewo, ten zasadzi przyszłość”.