Asset Publisher Asset Publisher

Nasza praca - urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na okres 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane przez Ministra właściwego do spraw Środowiska.

   Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają między innymi takie cechy drzewostanu jak: struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie. Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.

   Podstawowym narzędziem pracy jest leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych. Leśna mapa numeryczna jest aktualizowana corocznie przez pracowników nadleśnictwa w trakcie obowiązywania planu urządzenia lasu.

Ryc.1 Fragment leśnej mapy numerycznej (opr. Paweł Plaskacz).

   Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe- tutaj czynnikiem determinującym jest ogólny stan lasu. Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.: -opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia, -analizę gospodarki leśnej w minionym okresie, -program ochrony przyrody, -określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi). Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych Instrukcji Urządzania Lasu.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzenia lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ogłoszenie

Ogłoszenie

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 14 czerwca 2024r. o chronie sygnalistów, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobrzany wydał poniższe zarządzenia realizujące zapisy przywołanej ustawy:

ZARZĄDZENIE NR 30/2024 Nadleśniczego Nadleśnictwa Dobrzany z dnia 13.09. 2024 r. w sprawie powołania osób uprawnionych do przyjmowania zgłoszeń oraz członków zespołu uprawnionych do prowadzenia działań następczych w ramach Wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Nadleśnictwie Dobrzany( Znak: NK.0210.8.2024).

ZARZĄDZENIE NR 31/2024 Nadleśniczego Nadleśnictwa Dobrzany z dnia 13.09.2024 r. w sprawie wdrożenia w Nadleśnictwie Dobrzany Wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych (Znak: NK.0210.9.2024).

Zgłoszenie może być dokonane:

1. Za pomocą dedykowanego adresu e-mail: sygnalista.dobrzany@szczecin.lasy.gov.pl

2. Osobiście, na wniosek sygnalisty, po wcześniejszym umówieniu się z osobami upoważnionymi do przyjmowania zgłoszeń, pod numerami telefonów:

    - 516 009 291

    - 536 009 362