Asset Publisher
Nasza praca - hodowla lasu
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
W Nadleśnictwie Dobrzany odnowienia obejmują rocznie ok. 200 ha na powierzchniach otwartych i pod okapem drzewostanu. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Na terenie Nadleśnictwa Dobrzany znajduje się szkółka otwarta, produkująca sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym, która w pełni realizuje zapotrzebowanie na materiał sadzeniowy, niezbędny do wykonania corocznych prac odnowieniowych.
Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie, pod osłoną istniejącego drzewostanu buka a na powierzchniach otwartych dąb szypułkowy. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są wspomagane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła niezbędna dla rozwoju młodych siewek.
Corocznie Nadleśnictwo Dobrzany pielęgnuje średnio ok. 600 ha upraw leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów i spulchnianiu gleby wokół sadzonek. Wykonuje się również cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.
Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 140 ha, czyszczenia późne – 215 ha, trzebieże wczesne – 370 ha, a trzebieże późne – na ok. 740 ha.
Asset Publisher
Wyniki Konkursu Plastycznego
Wyniki Konkursu Plastycznego
Zgodnie z zapisami regulaminu konkursu plastycznego pn. „100-lecie Lasów Państwowych w moich oczach”. Prezentujemy poniżej wyniki oceny prac konkursowych.
Kategoria od 3 do 6 roku życia
I MIEJSCE Michalina Buczyńska- Dobrzany
II MIEJSCE Pola Bylewska- Dobrzany
III MIEJSCE Zofia Pilkiewicz- Dobrzany
WYRÓŻNIENIA:
Maksymilian Bykowski- Dobrzany
Wiktor Kacprzyk- Dobrzany
Anastazja Prościak- Dobrzany
Miłosz Pilkiewicz- Dobrzany
Kategoria od 7 do 10 roku życia
I MIEJSCE Jawor Jesionowski - Chociwel
II MIEJSCE Kamil Rzewuski - Chociwel
III MIEJSCE Maja Szymczak - Chociwel
WYRÓŻNIENIA:
Alan Drabot - Chociwel
Vanessa Czekaj – Marianowo
Marlena Kwiatkowska – Chociwel
Amelia Rajszel – Dobrzany
Jagoda Jesionowska – Chociwel
Kategoria od 11 do 15 roku życia
I MIEJSCE Wanessa Kril – Marianowo
II MIEJSCE Filip Koczot - Dobrzany
III MIEJSCE Pola Matys- Dobrzany
WYRÓŻNIENIA:
Oliwia Adamkiewicz – Dobrzany
Samanta Okrzeja – Dobrzany
Łukasz Fidler – Dobrzany
Hubert Wiśniewski – Suchań
Tomasz Kulawiak – Suchań
Hanna Krysiak – Chociwel
Gabriela Dylik – Chociwel
Jednocześnie, zapraszamy laureatów, w towarzystwie opiekunów i rodziców, na uroczystość podsumowania konkursu, wręczenia nagród i wyróżnień, która odbędzie się w 28.06.2024 r., o godzinie 1300, na hali widowiskowo-sportowej w Chociwlu