Asset Publisher Asset Publisher

Nasza praca - łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Na terenie Nadleśnictwa Dobrzany położonych jest 9 obwodów łowieckich, w których gospodarkę prowadzi 8 kół łowieckich ze Stargardu Szczecińskiego i Szczecina gospodarując na łącznej powierzchni 98 626 ha. Inwentaryzacja zwierzyny przeprowadzona w 2012 roku wykazała występowanie w dzierżawionych obwodach: 734 jeleni, 3 818 saren, 959 dzików, 577 zajęcy, 290 bażantów, 387 kuropatw, 990 lisów, 147 borsuków, 258 jenotów, 266 kun, 81 tchórzy, 297 piżmaków.

Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne.

Wśród zbiorników wodnych prawdziwy raj ma ptactwo wodne. Na potrzeby opracowania rocznych planów pozyskania zwierzyny, a także w celu określenia zabiegów hodowlanych i ochronnych w lesie niezbędne jest oszacowanie liczebności zwierzyny. Wynika z niego m.in., że na przestrzeni ostatnich lat stan populacji jeleniowatych systematycznie wzrasta.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sadzenie lasu

Sadzenie lasu

5 kwietnia br., dla pracowników Nadleśnictwa Dobrzany, zorganizowano sadzenie lasu. Na powierzchni w oddziale 310 k, Leśnictwa Dobrzany stawiło się kilkanaście osób, chętnych do pomocy przy sadzeniu lasu.

     Leśniczy zapoznał pracowników biura z zasadami odnowienia lasu, zasadami bezpieczeństwa a także ze sposobami sadzenia drzew. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali porad i z ogromnym zapałem zabrali się do pracy. Podczas trwania akcji zostało posadzone 0,2 ha powierzchni pozrębowej. Wysadzono ok 1500 szt. sadzonki dębu.

Po zakończeniu akcji wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni zostali zaproszeni na podsumowanie przy ognisku.

Uczestnicy sadzenia będą mogli się pochwalić własnoręcznie zasadzonym lasem!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. 1 Dopisała pogoda i uśmiechy też.

Fot. 2 W oczekiwaniu na pomocnika.

Fot.3 Pan Nadlesniczy również sadzi drzewka.