Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich
Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.
W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.
Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!
Telefon interwencyjny
Numer kontaktowy 509 181 489 w okresie od 15.03. do 15.07. w godz. 7:00-21:00, poza okresem lęgowym pod nr tel. 91 5620 133 w godz. 7:00-15:00.
Dodatkowe informacje
Asset Publisher
100 lat Lasów Państwowych
100 lat Lasów Państwowych
Dokładnie w stulecie podpisania przez prezydenta Stanisława Wojciechowskiego rozporządzenia o statucie polskich lasów państwowych z 28 czerwca 1924 roku, w Nadleśnictwie Dobrzany odbyły się uroczystości Dnia Leśnika związane z obchodami jubileuszu 100-lecia powstania Lasów Państwowych.
W trakcie obchodów odbyły się następujące wydarzenia:
- Prezentacja „100-lecie Lasów Państwowych - Nadleśnictwo Dobrzany Historia i Teraźniejszość”,
– Okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości,
– Projekcja filmu o Nadleśnictwie,
– Koncert zespołu „Sklep z Ptasimi Piórami”,
– Podsumowanie konkursu plastycznego dla dzieci ze SP,
– Zwiedzanie wystawy „Las dawniej”,
Lasy Państwowe działają od 1924 roku. Mimo historycznych zakrętów i zmian, organizacja funkcjonuje do dziś, łącząc bogatą tradycję z nowoczesnością. Leśnicy pracują, żeby za kolejne 100 lat przyszłe pokolenia również mogły cieszyć się bujnymi lasami.
Pisząc to myślimy o tych, którzy sto lat temu, będąc leśnikami odrodzonej Rzeczpospolitej, sadzili lasy, z których pożytek biorą dopiero następne pokolenia. My, jako leśnicy, musimy myśleć o pokoleniach, które pojawią się za sto lat. Musimy więc dbać o to, żeby ten las się odnawiał. Każdą więc rzecz będziemy robić z myślą o trwałości lasu. Tak, żeby tego dobra narodowego nie zabrakło
Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia lasów w naszym kraju wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6%. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ok. 7,3 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
Poniżej krótka fotorelacja:
Fot. 1 Symboliczna dekoracja ołtarza na Dzień Leśnika.
Fot. 2 Mszę Św. uświetnił występ sygnalistów łowieckich.
Fot. 3 Wystąpienie Pana Nadlesniczego.
Fot. 4 Wystąpienia zaproszonych gości.
Fot. 5 Na uroczystości byli obecni również przedstawiciele Zarządu Powiatu Stargardzkiego.
Fot. 6 Dopisali również strażacy.
Fot. 7 Życzenia od myśliwych.
Fot. 8 Występ zespołu „Sklep z Ptasimi Piórami”.
Fot. 9 Wystawa nagrodzonych plac plastycznych.
Fot. 10 Jedna z nagrodzonych prac.
Fot. 11 Wystawa „Las dawniej”.
fot. 12 Wręczenie nagród w konkursie plastycznym.