Wydawca treści Wydawca treści

Nasza praca - hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

    Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
   W Nadleśnictwie Dobrzany odnowienia obejmują rocznie ok. 200 ha na powierzchniach otwartych i pod okapem drzewostanu. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Na terenie Nadleśnictwa Dobrzany znajduje się szkółka otwarta, produkująca sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym, która w pełni realizuje zapotrzebowanie na materiał sadzeniowy, niezbędny do wykonania corocznych prac odnowieniowych.
   Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie.  Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie, pod osłoną istniejącego drzewostanu buka a na powierzchniach otwartych dąb szypułkowy. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są wspomagane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła niezbędna dla rozwoju młodych siewek.
   Corocznie Nadleśnictwo Dobrzany pielęgnuje średnio ok. 600 ha upraw leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów i spulchnianiu gleby wokół sadzonek. Wykonuje się również cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.
Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 140 ha, czyszczenia późne – 215 ha, trzebieże wczesne – 370 ha, a trzebieże późne – na ok. 740 ha.
 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Z lasem na nowe 100-lecie – przygoda pełna drzew, pasji i uśmiechów

Z lasem na nowe 100-lecie – przygoda pełna drzew, pasji i uśmiechów

„Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko projekt, to prawdziwa leśna przygoda! Nadleśnictwo Dobrzany zaprosiło do współpracy mieszkańców, harcerzy, sportowców, gospodynie wiejskie, a także pracowników nadleśnictwa, by wspólnie posadzić drzewa. Zatem, co się działo? Otóż, lasy rosły w oczach, a uczestnicy... no cóż, nie zawsze byli tylko poważni. W końcu sadzenie drzew to poważna sprawa, ale nie oznacza to, że nie można się przy tym dobrze bawić!

   22 marca 2025 roku – to był dzień, w którym rozpoczęło się wszystko! W Leśnictwie Pęzino na powierzchni po zrębie zasadzono młode sosenki. Sadzonki miały tylko rok, ale były pełne energii! Właśnie to one będą przyszłością lasów. A przy okazji mieszkańcy Ulikowa i Stargardu wykazali się pełnym zaangażowaniem, by pomóc leśnikom w pracy. Po prostu – każdy, kto tylko miał chęci, mógł przyjść i działać! 

Fot.1. W drodze na powierzchnię.

Fot.2. Uczestnicy akcji przygotowani do pracy.

Fot.3. Powitanie gości i krótki instruktaż...

Fot.4. Wszyscy ochoczo zabrali się do sadzenia.

Fot.5. Po pracy obowiązkowy poczęstunek.

Fot.6 A harcerze obowiązkowo z gitarą i piosenkami.

Fot.7. Uczestnicy otrzymali również pamiątkowe dyplomy.

     Po pierwszej rundzie sadzenia, przyszedł czas na kolejną – w Leśnictwie Dobrzany. Tym razem do pracy stanęli tylko pracownicy Nadleśnictwa Dobrzany, którzy postanowili posadzić dwuletnie dęby. Te drzewa to symbol siły, długowieczności i potęgi. I właśnie to chcieliśmy przekazać – dbajmy o nasze lasy, by w przyszłości były równie silne jak dęby!

 

Fot.8. Przywitanie pracowników nadleśnictwa na powierzchni.

Fot.9. Sadzenie dwuletnich sadzonek dęba.

Fot.10. Wszyscy bardzo się angażowali w pracę.

Fot.11. Las podziękował nam pięknym widokiem kwitnących zawilców gajowych.

     W obu częściach akcji atmosfera była pełna entuzjazmu, słońce świeciło, a każdy uczestnik z dumą patrzył na swoje drzewko, które może kiedyś urośnie na potężny las. Co więcej, przy okazji tych wydarzeń porozmawialiśmy o tym, jak ważne są lasy dla naszej gospodarki, ekosystemu, a także bezpieczeństwa kraju. Dzięki takim inicjatywom uświadamiamy sobie, że lasy to nie tylko ściany zielonej przestrzeni, ale też nasze wspólne dobro, które musimy chronić. 

    Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to przykład na to, że w lesie nie tylko sadzi się drzewa – tworzy się społeczność, która razem z leśnikami dba o przyszłość naszych lasów. A jak mówi stare powiedzenie: „Kto zasadzi drzewo, ten zasadzi przyszłość”.