Asset Publisher
Nasza praca - łowiectwo
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Dobrzany prowadzona jest w oparciu o Ustawę z dnia 13 października 1995 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 1082 z późn. zm.)
Art. 1. Łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego, w rozumieniu ustawy oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.
Art. 2. Zwierzęta łowne w stanie wolnym, jako dobro ogólnonarodowe, stanowią własność Skarbu Państwa.
Art. 3. Celem łowiectwa jest:
1) ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych;
2) ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny;
3) uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego;
4) spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej, Nadleśnictwo Dobrzany tworzy wspólnie z Nadleśnictwem Łobez oraz Resko V Łowiecki Rejon Hodowlany w którego skład wchodzą 24 obwody łowieckie gospodarujące na powierzchni 220 961,78 ha z czego udział powierzchni leśnej stanowi 68 525,06 ha (31%)
Podstawą gospodarowania jest Wieloletni Plan Hodowlany dla V Rejonu Hodowlanego sporządzony na okres od 01.04.2023 r. do 31.03.2033 r.
Nadleśnictwo Dobrzany sprawuje nadzór nad 9 obwodami łowieckimi dzierżawionymi przez 8 kół łowieckich:
Obwód 156 Koło Łowieckie „Trop” Dobra
Obwód 157 Koło Łowieckie „Jeleń” Maszewo
Obwód 185 i 188 Koło Łowieckie „Ryś” Stargard
Obwód 186 Koło Łowieckie „Knieja” Szczecin
Obwód 187 Koło Łowieckie „Rogacz” Stargard
Obwód 189 Koło Łowieckie „Knieja” Stargard
Obwód 190 Koło Łowieckie „Głuszec” Szczecin
Obwód 191 Koło Łowieckie „Eskulap” Stargard
Gospodarka łowiecka Nadleśnictwa Dobrzany prowadzona jest w oparciu o wieloletnie i roczne plany łowieckie. Nadleśnictwo ściśle współpracuje z kołami łowieckimi szczególnie w zakresie zagospodarowania obwodów łowieckich. Wszelkie prace wykonywane przez koła łowieckie na terenach dzierżawionych obwodów wykonywane są zgodnie z przepisami prawa łowieckiego i zatwierdzonym Wieloletnim Planem Hodowlanym oraz Rocznym Planem Łowieckim.
Asset Publisher
Z lasem na nowe 100-lecie – przygoda pełna drzew, pasji i uśmiechów
Z lasem na nowe 100-lecie – przygoda pełna drzew, pasji i uśmiechów
„Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko projekt, to prawdziwa leśna przygoda! Nadleśnictwo Dobrzany zaprosiło do współpracy mieszkańców, harcerzy, sportowców, gospodynie wiejskie, a także pracowników nadleśnictwa, by wspólnie posadzić drzewa. Zatem, co się działo? Otóż, lasy rosły w oczach, a uczestnicy... no cóż, nie zawsze byli tylko poważni. W końcu sadzenie drzew to poważna sprawa, ale nie oznacza to, że nie można się przy tym dobrze bawić!
22 marca 2025 roku – to był dzień, w którym rozpoczęło się wszystko! W Leśnictwie Pęzino na powierzchni po zrębie zasadzono młode sosenki. Sadzonki miały tylko rok, ale były pełne energii! Właśnie to one będą przyszłością lasów. A przy okazji mieszkańcy Ulikowa i Stargardu wykazali się pełnym zaangażowaniem, by pomóc leśnikom w pracy. Po prostu – każdy, kto tylko miał chęci, mógł przyjść i działać!
Fot.1. W drodze na powierzchnię.
Fot.2. Uczestnicy akcji przygotowani do pracy.
Fot.3. Powitanie gości i krótki instruktaż...
Fot.4. Wszyscy ochoczo zabrali się do sadzenia.
Fot.5. Po pracy obowiązkowy poczęstunek.
Fot.6 A harcerze obowiązkowo z gitarą i piosenkami.
Fot.7. Uczestnicy otrzymali również pamiątkowe dyplomy.
Po pierwszej rundzie sadzenia, przyszedł czas na kolejną – w Leśnictwie Dobrzany. Tym razem do pracy stanęli tylko pracownicy Nadleśnictwa Dobrzany, którzy postanowili posadzić dwuletnie dęby. Te drzewa to symbol siły, długowieczności i potęgi. I właśnie to chcieliśmy przekazać – dbajmy o nasze lasy, by w przyszłości były równie silne jak dęby!
Fot.8. Przywitanie pracowników nadleśnictwa na powierzchni.
Fot.9. Sadzenie dwuletnich sadzonek dęba.
Fot.10. Wszyscy bardzo się angażowali w pracę.
Fot.11. Las podziękował nam pięknym widokiem kwitnących zawilców gajowych.
W obu częściach akcji atmosfera była pełna entuzjazmu, słońce świeciło, a każdy uczestnik z dumą patrzył na swoje drzewko, które może kiedyś urośnie na potężny las. Co więcej, przy okazji tych wydarzeń porozmawialiśmy o tym, jak ważne są lasy dla naszej gospodarki, ekosystemu, a także bezpieczeństwa kraju. Dzięki takim inicjatywom uświadamiamy sobie, że lasy to nie tylko ściany zielonej przestrzeni, ale też nasze wspólne dobro, które musimy chronić.
Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to przykład na to, że w lesie nie tylko sadzi się drzewa – tworzy się społeczność, która razem z leśnikami dba o przyszłość naszych lasów. A jak mówi stare powiedzenie: „Kto zasadzi drzewo, ten zasadzi przyszłość”.