Wydawca treści
Obszary chronionego krajobrazu
Obszar chronionego krajobrazu, forma ochrony przyrody mająca na celu zapewnienie równowagi ekologicznej względnie nie zaburzonych systemów przyrodniczych danego obszaru, które pełnią rolę otulinową lub łącznikową parków narodowych i krajobrazowych.
Wydzielone przestrzennie terytorium, obejmujące atrakcyjne krajobrazowo tereny o różnorodnych typach ekosystemów (zmienionych częściowo przez człowieka), objęte ochroną, pozwalającą zapewnić zachowanie stanu równowagi ekologicznej w środowisku przyrodniczym.
Charakter gospodarki prowadzonej na obszarach chronionego krajobrazu w oparciu o szczegółowe przepisy prawne (m.in. zakaz lokalizacji zakładów przemysłowych i obiektów uciążliwych dla środowiska, zakaz prowadzenia działalności niekorzystnie wpływających na krajobraz, dbałość o styl budownictwa dostosowany do lokalnych tradycji) uzależniony jest od pełnionych przezeń funkcji: otulinowej (dla parków narodowych i krajobrazowych), rekreacyjnej (tereny dla turystyki i wypoczynku, odciążające obszary o wyjątkowych walorach przyrodniczych) oraz naturalnego korytarza ułatwiającego migracje zwierząt.
Na terenie Nadleśnictwa Dobrzany znajdują się następujący Obszar Chronionego Krajobrazu:
- Obszar Chronionego Krajobrazu „D"- Choszczno-Drawno - obszar istniejący od 1998 roku. Obecnie obowiązującym aktem prawnym w sprawie obszaru jest Uchwała Nr XXXII/375/09 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 15.09.2009 r., powierzchnia nadleśnictwa w granicach obszaru – 1 031,48 ha.
Najnowsze aktualności
Z lasem na nowe 100-lecie – przygoda pełna drzew, pasji i uśmiechów
Z lasem na nowe 100-lecie – przygoda pełna drzew, pasji i uśmiechów
„Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko projekt, to prawdziwa leśna przygoda! Nadleśnictwo Dobrzany zaprosiło do współpracy mieszkańców, harcerzy, sportowców, gospodynie wiejskie, a także pracowników nadleśnictwa, by wspólnie posadzić drzewa. Zatem, co się działo? Otóż, lasy rosły w oczach, a uczestnicy... no cóż, nie zawsze byli tylko poważni. W końcu sadzenie drzew to poważna sprawa, ale nie oznacza to, że nie można się przy tym dobrze bawić!
22 marca 2025 roku – to był dzień, w którym rozpoczęło się wszystko! W Leśnictwie Pęzino na powierzchni po zrębie zasadzono młode sosenki. Sadzonki miały tylko rok, ale były pełne energii! Właśnie to one będą przyszłością lasów. A przy okazji mieszkańcy Ulikowa i Stargardu wykazali się pełnym zaangażowaniem, by pomóc leśnikom w pracy. Po prostu – każdy, kto tylko miał chęci, mógł przyjść i działać!
Fot.1. W drodze na powierzchnię.
Fot.2. Uczestnicy akcji przygotowani do pracy.
Fot.3. Powitanie gości i krótki instruktaż...
Fot.4. Wszyscy ochoczo zabrali się do sadzenia.
Fot.5. Po pracy obowiązkowy poczęstunek.
Fot.6 A harcerze obowiązkowo z gitarą i piosenkami.
Fot.7. Uczestnicy otrzymali również pamiątkowe dyplomy.
Po pierwszej rundzie sadzenia, przyszedł czas na kolejną – w Leśnictwie Dobrzany. Tym razem do pracy stanęli tylko pracownicy Nadleśnictwa Dobrzany, którzy postanowili posadzić dwuletnie dęby. Te drzewa to symbol siły, długowieczności i potęgi. I właśnie to chcieliśmy przekazać – dbajmy o nasze lasy, by w przyszłości były równie silne jak dęby!
Fot.8. Przywitanie pracowników nadleśnictwa na powierzchni.
Fot.9. Sadzenie dwuletnich sadzonek dęba.
Fot.10. Wszyscy bardzo się angażowali w pracę.
Fot.11. Las podziękował nam pięknym widokiem kwitnących zawilców gajowych.
W obu częściach akcji atmosfera była pełna entuzjazmu, słońce świeciło, a każdy uczestnik z dumą patrzył na swoje drzewko, które może kiedyś urośnie na potężny las. Co więcej, przy okazji tych wydarzeń porozmawialiśmy o tym, jak ważne są lasy dla naszej gospodarki, ekosystemu, a także bezpieczeństwa kraju. Dzięki takim inicjatywom uświadamiamy sobie, że lasy to nie tylko ściany zielonej przestrzeni, ale też nasze wspólne dobro, które musimy chronić.
Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to przykład na to, że w lesie nie tylko sadzi się drzewa – tworzy się społeczność, która razem z leśnikami dba o przyszłość naszych lasów. A jak mówi stare powiedzenie: „Kto zasadzi drzewo, ten zasadzi przyszłość”.