Wydawca treści Wydawca treści

Iński Park Krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych.


Teren Nadleśnictwa Dobrzany  częściowo położony jest w granicach Ińskiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje swym zasięgiem 6 547,56 ha pow. leśnej nadleśnictwa.
Utworzony w 1981 r. Iński Park Krajobrazowy położony jest w środkowej części Pojezierza Ińskiego zajmując wraz z otuliną około 60 % jego powierzchni.

Park stanowi centrum nie tylko geograficzne, ale przede wszystkim przyrodnicze Pojezierza, koncentrując w swoich granicach wszystkie elementy wyróżniające Pojezierze Ińskie i decydujące o jego wielkiej ekologicznej wartości.

Rzeźba terenu ukształtowana podczas ostatniego zlodowacenia charakteryzuje się dużą dynamiką i "świeżością" form. Wzgórza o stromych zboczach i znacznych wysokościach względnych, podmokłe dolinki, zajęte przez torfowiska i wytopiskowe oczka wodne, polodowcowe rynny jeziorne i rzeczne tworzą bardzo urozmaicony system siedlisk. Ta już i tak bardzo skomplikowana mozaika jest dodatkowo wzbogacona bardzo nieregularnym i rozbudowanym przebiegiem granicy polno-leśnej, co dodatkowo podnosi bioróżnorodność terenu.

Wartości przyrodnicze Ińskiego Parku Krajobrazowego związane są ściśle z wodnymi i podmokłymi siedliskami. Liczne rzadkie gatunki ptaków, płazów i gadów, które występują na tym terenie, wykorzystują jako środowisko życia i rozrodu nie tyle otwarte wody dużych i głębokich jezior, co płytkie, często bezodpływowe zbiorniki, oczka wodne, stawy rybne, mokradła i torfowiska. Budowa geologiczna Pojezierza Ińskiego - faliste obszary moren czołowych i dennych pocięte głębokimi rynnami glacjalnymi - sprzyjają gromadzeniu się wody w obniżeniach terenu. Takie akweny są chętnie wykorzystywane przez różne gatunki zwierząt.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

100 lat Lasów Państwowych

100 lat Lasów Państwowych

Dokładnie w stulecie podpisania przez prezydenta Stanisława Wojciechowskiego rozporządzenia o statucie polskich lasów państwowych z 28 czerwca 1924 roku, w Nadleśnictwie Dobrzany odbyły się uroczystości Dnia Leśnika związane z obchodami jubileuszu 100-lecia powstania Lasów Państwowych.

  W trakcie obchodów odbyły się następujące wydarzenia:
   - Prezentacja „100-lecie Lasów Państwowych - Nadleśnictwo Dobrzany Historia i Teraźniejszość”,
   – Okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości,
   – Projekcja filmu o Nadleśnictwie,
   – Koncert zespołu „Sklep z Ptasimi Piórami”,
   – Podsumowanie konkursu plastycznego dla dzieci ze SP,
   – Zwiedzanie wystawy „Las dawniej”,  
  Lasy Państwowe działają od 1924 roku. Mimo historycznych zakrętów i zmian, organizacja funkcjonuje do dziś, łącząc bogatą tradycję z nowoczesnością. Leśnicy pracują, żeby za kolejne 100 lat przyszłe pokolenia również mogły cieszyć się bujnymi lasami.
  Pisząc to myślimy o tych, którzy sto lat temu, będąc leśnikami odrodzonej Rzeczpospolitej, sadzili lasy, z których pożytek biorą dopiero następne pokolenia. My, jako leśnicy, musimy myśleć o pokoleniach, które pojawią się za sto lat. Musimy więc dbać o to, żeby ten las się odnawiał. Każdą więc rzecz będziemy robić z myślą o trwałości lasu. Tak, żeby tego dobra narodowego nie zabrakło
   Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia lasów w naszym kraju wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6%. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ok. 7,3 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Poniżej krótka fotorelacja:

Fot. 1 Symboliczna dekoracja ołtarza na Dzień Leśnika.

Fot. 2 Mszę Św. uświetnił występ sygnalistów łowieckich.

Fot. 3 Wystąpienie Pana Nadlesniczego.

Fot. 4 Wystąpienia zaproszonych gości.

Fot. 5 Na uroczystości byli obecni również przedstawiciele Zarządu Powiatu Stargardzkiego.

Fot. 6 Dopisali również strażacy.

Fot. 7 Życzenia od myśliwych.

Fot. 8 Występ zespołu „Sklep z Ptasimi Piórami”.

Fot. 9 Wystawa nagrodzonych plac plastycznych.

Fot. 10 Jedna z nagrodzonych prac.

Fot. 11 Wystawa „Las dawniej”.

fot. 12 Wręczenie nagród w konkursie plastycznym.