Asset Publisher
Iński Park Krajobrazowy
Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych.
Teren Nadleśnictwa Dobrzany częściowo położony jest w granicach Ińskiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje swym zasięgiem 6 547,56 ha pow. leśnej nadleśnictwa.
Utworzony w 1981 r. Iński Park Krajobrazowy położony jest w środkowej części Pojezierza Ińskiego zajmując wraz z otuliną około 60 % jego powierzchni.
Park stanowi centrum nie tylko geograficzne, ale przede wszystkim przyrodnicze Pojezierza, koncentrując w swoich granicach wszystkie elementy wyróżniające Pojezierze Ińskie i decydujące o jego wielkiej ekologicznej wartości.
Rzeźba terenu ukształtowana podczas ostatniego zlodowacenia charakteryzuje się dużą dynamiką i "świeżością" form. Wzgórza o stromych zboczach i znacznych wysokościach względnych, podmokłe dolinki, zajęte przez torfowiska i wytopiskowe oczka wodne, polodowcowe rynny jeziorne i rzeczne tworzą bardzo urozmaicony system siedlisk. Ta już i tak bardzo skomplikowana mozaika jest dodatkowo wzbogacona bardzo nieregularnym i rozbudowanym przebiegiem granicy polno-leśnej, co dodatkowo podnosi bioróżnorodność terenu.
Wartości przyrodnicze Ińskiego Parku Krajobrazowego związane są ściśle z wodnymi i podmokłymi siedliskami. Liczne rzadkie gatunki ptaków, płazów i gadów, które występują na tym terenie, wykorzystują jako środowisko życia i rozrodu nie tyle otwarte wody dużych i głębokich jezior, co płytkie, często bezodpływowe zbiorniki, oczka wodne, stawy rybne, mokradła i torfowiska. Budowa geologiczna Pojezierza Ińskiego - faliste obszary moren czołowych i dennych pocięte głębokimi rynnami glacjalnymi - sprzyjają gromadzeniu się wody w obniżeniach terenu. Takie akweny są chętnie wykorzystywane przez różne gatunki zwierząt.
Asset Publisher
Wiosenne spotkanie z leśnikami
Wiosenne spotkanie z leśnikami
Nasi koledzy, Marek Miazga i Filip Winnicki uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym z dziećmi i młodzieżą w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kunowie.
Edukacja o ochronie środowiska to temat niezwykle istotny, zwłaszcza w czasach, gdy zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska stają się coraz bardziej palącymi problemami. Ale jak przekonać młodsze pokolenie do zaangażowania się w takie działania? Odpowiedź jest prosta: przez zabawę!
Takie spotkania jak to w Kunowie to świetny sposób na połączenie nauki z przyjemnością. Dzieci nie tylko uczą się o dzikich zwierzętach, ale także aktywnie uczestniczą w ochronie środowiska. W takim klimacie łatwiej przyswajają informacje i chętniej angażują się w przyszłe inicjatywy proekologiczne. A kto wie, może za kilka lat niektóre z tych dzieci staną się prawdziwymi ekspertami w dziedzinie ochrony przyrody, jak Marek czy Filip?
Warto zatem inwestować w edukację ekologiczną już od najmłodszych lat, bo kto, jeśli nie dzieci, będzie dbał o naszą planetę w przyszłości?
Takie inicjatywy pokazują, że z pozoru proste działania, jak zbieranie karmy dla ptaków, mogą mieć ogromne znaczenie i przyczynić się do realnej zmiany. A co najważniejsze – wszyscy mogą się przy tym świetnie bawić!
Fot. 1 Krótki występ artystyczny dzieci.
Fot.2 Dzieci zadawały dużo pytań.
Fot. 3 Leśne opowieści bardzo zaciekawiły dzieci.
Fot. 4 Dzieci były zaciekawione wystawą przyrodniczą.