Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Nadleśnictwo - położenie

Nadleśnictwo - położenie

Nadleśnictwo Dobrzany administracyjnie podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i jest położone w północno wschodniej jej części. W ramach zasięgu terytorialnego graniczy z nadleśnictwami: Drawno, Choszczno, Kliniska, Nowogard, Łobez oraz z Nadleśnictwem Drawsko podlegającym administracyjnie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.

  Całkowita powierzchnia gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Dobrzany wynosi 20665,18 ha. Teren Nadleśnictwa obejmuje cztery powiaty – Stargardzki, Goleniowski, Łobeski oraz Choszczeński. Na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Dobrzany znajdują się cztery miasta – Stargard, Chociwel, Dobrzany oraz Suchań. 

  Powiat Stargardzki obejmuje swoją powierzchnią 18985,47 ha gruntów będących w zarządzie Nadleśnictwa Dobrzany, na terenie gmin: Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard oraz Suchań.

Powierzchnia pozostałych gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Dobrzany na terenach poszczególnych powiatów wynosi:

- powiat choszczeński, gmina Recz - 1051,96 ha,

- powiat łobeski, gmina Węgorzyno, Dobra Nowogardzka – 501,65 ha,

- powiat goleniowski, gmina Maszewo – 127,68 ha.  

 Teren nadleśnictwa podzielony jest na 12 leśnictw oraz jedno gospodarstwo szkółkarskie. Leśnictwa:

1.Chociwel.

2.Kania.

3.Lublino.

4.Karkowo.

5.Kozia Góra.

6.Kielno.

7.Marianowo.

8.Krzemień.

9.Dobrzany.

10.Pęzino.

11.Błotno.

12.Suchań.

Gospodarstwo Szkółkarskie.

(opr. P. Plaskacz- podkład mapowy GoogleMap).

  Teren Nadleśnictwa Dobrzany w większości położony jest w granicach Ińskiego Parku Krajobrazowego, z tego względu na jego terenie występują dość licznie formy ochrony przyrody. (stan na 22.04.2024 r.).