Wydawca treści Wydawca treści

Nasza praca - urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na okres 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane przez Ministra właściwego do spraw Środowiska.

   Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają między innymi takie cechy drzewostanu jak: struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie. Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.

   Podstawowym narzędziem pracy jest leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych. Leśna mapa numeryczna jest aktualizowana corocznie przez pracowników nadleśnictwa w trakcie obowiązywania planu urządzenia lasu.

Ryc.1 Fragment leśnej mapy numerycznej (opr. Paweł Plaskacz).

   Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe- tutaj czynnikiem determinującym jest ogólny stan lasu. Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.: -opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia, -analizę gospodarki leśnej w minionym okresie, -program ochrony przyrody, -określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi). Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych Instrukcji Urządzania Lasu.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzenia lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wiosenne spotkanie z leśnikami

Wiosenne spotkanie z leśnikami

Nasi koledzy, Marek Miazga i Filip Winnicki uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym z dziećmi i młodzieżą w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kunowie.

   Edukacja o ochronie środowiska to temat niezwykle istotny, zwłaszcza w czasach, gdy zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska stają się coraz bardziej palącymi problemami. Ale jak przekonać młodsze pokolenie do zaangażowania się w takie działania? Odpowiedź jest prosta: przez zabawę!

   Takie spotkania jak to w Kunowie to świetny sposób na połączenie nauki z przyjemnością. Dzieci nie tylko uczą się o dzikich zwierzętach, ale także aktywnie uczestniczą w ochronie środowiska. W takim klimacie łatwiej przyswajają informacje i chętniej angażują się w przyszłe inicjatywy proekologiczne. A kto wie, może za kilka lat niektóre z tych dzieci staną się prawdziwymi ekspertami w dziedzinie ochrony przyrody, jak Marek czy Filip?

   Warto zatem inwestować w edukację ekologiczną już od najmłodszych lat, bo kto, jeśli nie dzieci, będzie dbał o naszą planetę w przyszłości?

   Takie inicjatywy pokazują, że z pozoru proste działania, jak zbieranie karmy dla ptaków, mogą mieć ogromne znaczenie i przyczynić się do realnej zmiany. A co najważniejsze – wszyscy mogą się przy tym świetnie bawić!

Fot. 1 Krótki występ artystyczny dzieci.

Fot.2 Dzieci zadawały dużo pytań.

Fot. 3 Leśne opowieści bardzo zaciekawiły dzieci.

Fot. 4 Dzieci były zaciekawione wystawą przyrodniczą.