Asset Publisher
Wiosna przyszła wraz z pożarami
Przyszła wiosna a z nią problem wypalania traw, bardzo często jest to powód powstawania pożarów lasu.
Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.
Na łąkach, nieużytkach, w przydrożnych rowach i na miedzach pojawiają się niszczące płomienie. Jest to znak, że rozpoczyna się sezon na wypalanie traw. Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne dla ludzi, ale także dla przyrody.
Wraz z nadejściem wiosny ruszyła kolejna edycja kampanii "RATUJMY SKOWRONKI", cykliczna akcja, której celem jest zapobieganie wypalaniu traw oraz informowanie społeczeństwa o negatywnych skutkach oddziaływania ognia na środowisko przyrodnicze.
Asset Publisher
Wiosenne spotkanie z leśnikami
Wiosenne spotkanie z leśnikami
Nasi koledzy, Marek Miazga i Filip Winnicki uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym z dziećmi i młodzieżą w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kunowie.
Edukacja o ochronie środowiska to temat niezwykle istotny, zwłaszcza w czasach, gdy zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska stają się coraz bardziej palącymi problemami. Ale jak przekonać młodsze pokolenie do zaangażowania się w takie działania? Odpowiedź jest prosta: przez zabawę!
Takie spotkania jak to w Kunowie to świetny sposób na połączenie nauki z przyjemnością. Dzieci nie tylko uczą się o dzikich zwierzętach, ale także aktywnie uczestniczą w ochronie środowiska. W takim klimacie łatwiej przyswajają informacje i chętniej angażują się w przyszłe inicjatywy proekologiczne. A kto wie, może za kilka lat niektóre z tych dzieci staną się prawdziwymi ekspertami w dziedzinie ochrony przyrody, jak Marek czy Filip?
Warto zatem inwestować w edukację ekologiczną już od najmłodszych lat, bo kto, jeśli nie dzieci, będzie dbał o naszą planetę w przyszłości?
Takie inicjatywy pokazują, że z pozoru proste działania, jak zbieranie karmy dla ptaków, mogą mieć ogromne znaczenie i przyczynić się do realnej zmiany. A co najważniejsze – wszyscy mogą się przy tym świetnie bawić!
Fot. 1 Krótki występ artystyczny dzieci.
Fot.2 Dzieci zadawały dużo pytań.
Fot. 3 Leśne opowieści bardzo zaciekawiły dzieci.
Fot. 4 Dzieci były zaciekawione wystawą przyrodniczą.