Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wyniki Konkursu Plastycznego

Wyniki Konkursu Plastycznego

Zgodnie z zapisami regulaminu konkursu plastycznego pn. „100-lecie Lasów Państwowych w moich oczach”. Prezentujemy poniżej wyniki oceny prac konkursowych.

Kategoria od 3 do 6 roku życia

I MIEJSCE Michalina Buczyńska- Dobrzany

II MIEJSCE Pola Bylewska- Dobrzany

III MIEJSCE Zofia Pilkiewicz- Dobrzany

WYRÓŻNIENIA:

Maksymilian Bykowski- Dobrzany

Wiktor Kacprzyk- Dobrzany

Anastazja Prościak- Dobrzany

Miłosz Pilkiewicz- Dobrzany

Kategoria od 7 do 10 roku życia

I MIEJSCE Jawor Jesionowski - Chociwel

II MIEJSCE Kamil Rzewuski - Chociwel

III MIEJSCE Maja Szymczak - Chociwel

WYRÓŻNIENIA:

Alan Drabot - Chociwel

Vanessa Czekaj – Marianowo

Marlena Kwiatkowska – Chociwel

Amelia Rajszel – Dobrzany

Jagoda Jesionowska – Chociwel

Kategoria od 11 do 15 roku życia

I MIEJSCE Wanessa Kril – Marianowo

II MIEJSCE Filip Koczot - Dobrzany

III MIEJSCE Pola Matys- Dobrzany

WYRÓŻNIENIA:

Oliwia Adamkiewicz – Dobrzany

Samanta Okrzeja – Dobrzany

Łukasz Fidler – Dobrzany

Hubert Wiśniewski – Suchań

Tomasz Kulawiak – Suchań

Hanna Krysiak – Chociwel

Gabriela Dylik – Chociwel

     Jednocześnie, zapraszamy laureatów, w towarzystwie opiekunów i rodziców, na uroczystość podsumowania konkursu, wręczenia nagród i wyróżnień, która odbędzie się w 28.06.2024 r., o godzinie 1300, na hali widowiskowo-sportowej w Chociwlu